Tulokset - results

Naiset - Women

No. Local Court Team A Team B Result Dur.
Date Time
Final 1st Place
30 07-Aug 17:15 1 Kjølberg/Hjortland NOR [5] Sinisalo/Ahtiainen FIN [7] 2-0 (21-12, 21-16) 0:36
Final 3rd Place
29 07-Aug 14:45 1 Lahti/Lehtonen FIN [1] Ulveseth/Lunde NOR [3] injury team B
Semifinals
28 07-Aug 12:15 2 Ulveseth/Lunde NOR [3] Sinisalo/Ahtiainen FIN [7] 0-2 (13-21, 19-21)
27 07-Aug 12:15 1 Lahti/Lehtonen FIN [1] Kjølberg/Hjortland NOR [5] 1-2 (21-7, 23-25, 18-20) 1:02
Loser are ranked 5th
26 06-Aug 18:30 1 Sinisalo/Ahtiainen FIN [7] Kongshavn/Aas NOR [4] 2-0 (21-18, 21-13) 0:36
25 06-Aug 19:20 1 Kjølberg/Hjortland NOR [5] Hasu/Parkkinen FIN [2] 2-1 (19-21, 21-16, 15-12) 0:55
Loser are ranked 7th
24 06-Aug 16:00 2 Sinisalo/Ahtiainen FIN [7] Sondergard/Trans DEN [6] 2-0 (21-12, 21-17) 0:37
23 06-Aug 15:00 2 Kjølberg/Hjortland NOR [5] Grimson/Palmer ENG [9] 2-0 (21-19, 21-14) 0:37
Round 3
22 06-Aug 16:00 1 Ulveseth/Lunde NOR [3] Hasu/Parkkinen FIN [2] 2-1 (21-17, 19-21, 15-10) 0:55
21 06-Aug 15:00 1 Lahti/Lehtonen FIN [1] Kongshavn/Aas NOR [4] 2-1 (18-21, 21-18, 15-6) 0:55
Loser are ranked 9th
20 06-Aug 11:00 2 Olsen/Bang DEN [8] Sondergard/Trans DEN [6] 0-2 (13-21, 18-21) 0:42
19 06-Aug 11:00 1 Tuominen/Koljonen FIN [13] Sinisalo/Ahtiainen FIN [7] 0-2 (16-21, 16-21) 0:36
18 06-Aug 10:00 1 Heiskanen/Tissari FIN [11] Grimson/Palmer ENG [9] 0-2 (17-21, 14-21) 0:33
17 06-Aug 10:00 2 Kauria-Kojo/Hallberg FIN [10] Kjølberg/Hjortland NOR [5] 0-2 (18-21, 18-21) 0:42
Loser are ranked 13th
16 Olsen/Bang DEN [8] Bye
15 05-Aug 10:00 1 Tuominen/Koljonen FIN [13] Kellokumpu/Mustonen FIN [12] 2-0 (21-12, 21-16) 0:36
14 05-Aug 11:00 1 Heiskanen/Tissari FIN [11] Tikkanen/Matalamäki FIN [14] 2-1 (21-19, 20-22, 16-14) 1:06
13 Bye Kauria-Kojo/Hallberg FIN [10]
Round 2
12 05-Aug 17:30 1 Sinisalo/Ahtiainen FIN [7] Hasu/Parkkinen FIN [2] 0-2 (19-21, 11-21) 0:36
11 05-Aug 17:30 2 Ulveseth/Lunde NOR [3] Sondergard/Trans DEN [6] 2-0 (21-14, 21-16) 0:39
10 05-Aug 16:30 2 Kjølberg/Hjortland NOR [5] Kongshavn/Aas NOR [4] 1-2 (17-21, 21-18, 13-15) 1:03
9 05-Aug 16:30 1 Lahti/Lehtonen FIN [1] Grimson/Palmer ENG [9] 2-0 (21-12, 21-11) 0:34
Round 1
8 Bye Hasu/Parkkinen FIN [2]
7 04-Aug 12:00 1 Sinisalo/Ahtiainen FIN [7] Kauria-Kojo/Hallberg FIN [10] 2-1 (21-14, 15-21, 15-12) 0:51
6 04-Aug 15:00 1 Heiskanen/Tissari FIN [11] Sondergard/Trans DEN [6] 0-2 (17-21, 15-21) 0:39
5 04-Aug 14:00 1 Ulveseth/Lunde NOR [3] Tikkanen/Matalamäki FIN [14] 2-1 (15-21, 21-15, 15-5) 0:47
4 04-Aug 13:00 1 Tuominen/Koljonen FIN [13] Kongshavn/Aas NOR [4] 0-2 (13-21, 18-21) 0:34
3 04-Aug 13:00 2 Kjølberg/Hjortland NOR [5] Kellokumpu/Mustonen FIN [12] 2-0 (21-16, 21-7) 0:33
2 04-Aug 12:00 2 Grimson/Palmer ENG [9] Olsen/Bang DEN [8] 2-0 (21-17, 21-19) 0:41
1 Lahti/Lehtonen FIN [1] Bye

Miehet - Men

No. Local Court Team A Team B Result Dur.
Date Time
Final 1st Place
30 07-Aug 16:00 1 Mol, H./Berntsen NOR [8] Sørum/Mol NOR [2] 0-2 (17-21, 19-21) 0:39
Final 3rd Place
29 07-Aug 13:30 1 Solhaug/Bergerud NOR [3] Piippo/Nurminen FIN [7] 2-1 (21-19, 25-27, 15-12) 1:05
Semifinals
28 07-Aug 11:00 1 Sørum/Mol NOR [2] Piippo/Nurminen FIN [7] 2-0 (21-16, 21-13) 0:39
27 07-Aug 11:00 2 Mol, H./Berntsen NOR [8] Solhaug/Bergerud NOR [3] 2-0 (21-19, 23-21) 0:46
Loser are ranked 5th
26 06-Aug 17:30 1 Piippo/Nurminen FIN [7] Gregory/Sheaf ENG [4] 2-0 (22-20, 21-15) 0:39
25 06-Aug 17:30 2 Usken/Hordvik NOR [1] Solhaug/Bergerud NOR [3] 0-2 (15-21, 18-21) 0:45
Loser are ranked 7th
24 06-Aug 12:30 1 Piippo/Nurminen FIN [7] Siren/Määttänen FIN [9] 2-0 (24-22, 21-13) 0:43
23 06-Aug 12:30 2 Appelgren/Boman SWE [5] Usken/Hordvik NOR [1] 0-2 (17-21, 15-21) 0:39
Round 3
22 06-Aug 13:30 1 Solhaug/Bergerud NOR [3] Sørum/Mol NOR [2] 0-2 (10-21, 20-22) 0:39
21 06-Aug 13:30 2 Mol, H./Berntsen NOR [8] Gregory/Sheaf ENG [4] 2-0 (23-21, 21-16) 0:39
Loser are ranked 9th
20 05-Aug 18:45 1 Siren/Määttänen FIN [9] Nordstrand/Helland NOR [11] 2-0 (21-17, 21-11) 0:36
19 05-Aug 20:00 1 Fornes/Opsahl NOR [13] Piippo/Nurminen FIN [7] 0-2 (11-21, 9-21) 0:40
18 05-Aug 18:45 2 Retterholt/Moen NOR [6] Usken/Hordvik NOR [1] 0-2 (15-21, 13-21) 0:35
17 05-Aug 19:45 2 Batrane/Smith ENG [15] Appelgren/Boman SWE [5] 0-2 (17-21, 16-21) 0:36
Loser are ranked 13th
16 05-Aug 13:15 1 Siren/Määttänen FIN [9] Jonassen/Overgaard DEN [16] 2-1 (28-30, 25-23, 15-13) 1:18
15 05-Aug 12:15 1 Fornes/Opsahl NOR [13] Garcia-Kidd/Clayton ENG [12] 2-0 (21-18, 21-19) 0:42
14 05-Aug 13:15 2 Retterholt/Moen NOR [6] Mohajer/Gamlemoen NOR [14] 2-0 (21-16, 21-17) 0:44
13 05-Aug 12:15 Batrane/Smith ENG [15] Viljamaa/Suonikko FIN [10] injury team B
Round 2
12 05-Aug 15:15 1 Piippo/Nurminen FIN [7] Sørum/Mol NOR [2] 0-2 (13-21, 17-21) 0:33
11 05-Aug 14:15 2 Solhaug/Bergerud NOR [3] Nordstrand/Helland NOR [11] 2-0 (21-16, 21-16) 0:44
10 05-Aug 15:15 2 Appelgren/Boman SWE [5] Gregory/Sheaf ENG [4] 1-2 (21-15, 20-22, 11-15) 1:02
9 05-Aug 14:15 1 Usken/Hordvik NOR [1] Mol, H./Berntsen NOR [8] 0-2 (14-21, 16-21) 0:38
Round 1
8 04-Aug 16:15 1 Batrane/Smith ENG [15] Sørum/Mol NOR [2] 0-2 (15-21, 13-21) 0:30
7 04-Aug 19:15 1 Piippo/Nurminen FIN [7] Viljamaa/Suonikko FIN [10] 2-0 (21-16, 21-17) 0:39
6 04-Aug 17:15 2 Nordstrand/Helland NOR [11] Retterholt/Moen NOR [6] 2-1 (15-21, 21-19, 18-16) 1:03
5 04-Aug 19:15 2 Solhaug/Bergerud NOR [3] Mohajer/Gamlemoen NOR [14] 2-0 (22-20, 21-14) 0:38
4 04-Aug 18:15 2 Fornes/Opsahl NOR [13] Gregory/Sheaf ENG [4] 0-2 (16-21, 13-21) 0:38
3 04-Aug 17:15 1 Appelgren/Boman SWE [5] Garcia-Kidd/Clayton ENG [12] 2-0 (21-18, 21-17) 0:40
2 04-Aug 18:15 1 Siren/Määttänen FIN [9] Mol, H./Berntsen NOR [8] 0-2 (19-21, 13-21) 0:35
1 04-Aug 16:15 2 Usken/Hordvik NOR [1] Jonassen/Overgaard DEN [16] 2-0 (21-17, 21-11) 0:37